IELTS Sınav Formatı ve Puanlaması

IELTS Sınavı Listening (Dinleme), Reading (Okuma), Writing (Yazma) ve Speaking (Konuşma) olmak üzere 4 bölümden oluşmaktadır. Konuşma bölümü hariç, toplam sınav süresi 2 saat 45 dakikadır. Her bölüm 1-9 arasında tam veya buçuklu olarak (7.0-7.5 gibi) puanlanır. Tüm bölümlerden ayrı ayrı puanlar dikkate alınarak, bunların ortalaması Genel Puan (Overall Band Score) olarak aynı şekilde hesaplanır.
Paper based bir sınav olan IELTS’ de adaylar sınavı kağıt-kalem kullanarak yaparlar. Tüm adaylar tüm Listening, Reading ve Writing bölümlerine aynı anda başlayıp aynı anda bitirirler. Speaking bölümü ise konusunda uzman bir IELTS interviewer tarafından yüz yüze (Face to Face) olarak, adayın kendisini rahat hissedebileceği bir diyalog ortami yaratılarak yapılır.

Bölüm Soru Adedi Zaman
Listening - Dinleme (4 bölüm) 40 30 dk
Reading - Okuma (3 bölüm) 40 60 dk
Writing - Yazma (2 bölüm)   60 dk
Speaking - Konuşma (3 bölüm)   11-14 dk

Puanlar ve Karşılıkları

Adaylar cevaplarına göre her bölümden 1-9 arasında puan alırlar. Geçme veya kalma skoru yoktur.

9 Skorunun IELTS Karşılığı: Expert User (Uzman Kullanıcı)
İngilizce üzerinde tam bir kontrolü vardır: uygun, doğru ve akıcı konuşma ve tam kavrama yeteneğine sahiptir. İngilizce bilgisi neredeyse anadil düzeyindedir.
 
8 Skorunun IELTS Karşılığı: Very Good User (Çok İyi Kullanıcı)
İngilizce üzerinde sadece sistematik olmayan hatalar ve uygunsuzluklar dışında tam bir kontrolü vardır. Bilgisi dâhilinde olmayan konularda anlaşmazlıklar olabilir. Zor ve karmaşık tartışmalarda başarılıdır.
 
7 Skorunun IELTS Karşılığı: Good User (İyi Kullanıcı)
İngilizce üzerinde bazı durumlarda olabilecek tesadüfî hatalar, yanlış kullanım ve yanlış anlamalar dışında pratik kontrolü vardır. Genellikle zor ve karmaşık dili iyi derecede kullanabilir ve detaylı muhakemesini yapabilir.
 
6 Skorunun IELTS Karşılığı: Competent User (Orta Düzey Üstü Kullanıcı)
Bazı hatalar, uygunsuz kullanımlar ve yanlış anlamalar olmasına rağmen genellikle dili efektif kullanır. Yabancısı olmadığı konularda oldukça zor seviyedeki İngilizceyi kullanabilir.
 
5 Skorunun IELTS Karşılığı: Modest User (Orta Düzey Kullanıcı)
Hata yapmaya müsait olmasına rağmen birçok durumda genel anlamı çıkarabilir ve dil üzerinde kısmi bir hakimiyeti vardır. Bildiği bir konuda basit bir iletişim kurabilir.
 
4 Skorunun IELTS Karşılığı: Limited User (Sınırlı Düzeyde Kullanıcı)
Bilgisi dâhilinde olan durumlarda bile İngilizce becerisi limitlidir. Anlama ve ifade etmede sık sık problem yaşar. Karmaşık ve zor bir dili kullanamaz.
 
3 Skorunun IELTS Karşılığı: Extremely Limited User (Alt Sınır Düzeyinde Kullanıcı)
Sadece çok iyi bildiği konuları anlayıp ifade edebilir. İletişimde sık sık zorluk yaşar.
 
2 Skorunun IELTS Karşılığı: Intermittent User (Başlangıç Düzeyinde Kullanıcı)
En basit bilgileri belirli kelimelerle ifade etmek, bildiği konularda kısa formüller kullanmak ve acil ihtiyaçlarını belirtmek dışında gerçek iletişim kurmak mümkün değildir. Yazı ve konuşma İngilizcesini anlamakta zorluk çeker.
 
1 Skorunun IELTS Karşılığı: Non User (İngilizce bilgisi olmayan Kullanıcı)
Birkaç kelime dışında dili kullanma yeteneği yoktur.
Bilgi Talep FormuCopyright © 2012 ELI